Zespol - Infos

in News 31.12.2015 12:06
von Gregor | 8.389 Beiträge

Mariusz Magiera wrócił do pełni sił

Wśród zawodników Górnika, którzy 7 stycznia rozpoczną przygotowania do wiosny, będzie Mariusz Magiera.
To ważna informacja, bo jesienią problemy ze zdrowiem pozwoliły Magierze rozegrać tylko sześć ligowych spotkań. Dzisiaj wygląda jednak na to, że te zdrowotne perypetie 31-latek ma za sobą i w styczniu będzie już trenował na pełnych obrotach.
Przypomnijmy, że ostatnio Magierze przybył na lewej obronie poważny konkurent. Kontrakt z Górnikiem podpisał bowiem Ken Kallaste, reprezentant Estonii. Na tę pozycję zabrzanie mają jeszcze co prawda Rafała Kosznika, który jednak podczas derbów z Piastem Gliwice doznał zerwania więzadła właściwego rzepki w stawie kolanowym. Do gry wróci najpewniej dopiero za kilka miesięcy.

nach oben springen

RE: Zespol - Infos

in News 31.12.2015 12:08

Górnik negocjuje rozwiązanie umów z trzema zawodnikami

Górnik prowadzi rozmowy w sprawie rozwiązania kontraktów Mariusza Przybylskiego, Dzikamai Gwaze i Macieja Mańki.
Trudno mówić o zaskoczeniu. Przybylski co prawda długo był kluczowym zawodnikiem zabrzańskiej drugiej linii, ale ostatnimi czasy coraz częściej trapią go kontuzje. A że ma już swoje lata (w styczniu skończy 34), to w Zabrzu nie wiążą z nim nadziei. Jeszcze wcześniej trener Leszek Ojrzyński skreślił natomiast Gwaze. Pomocnik z Zimbabwe zagrał u niego ledwie jeden mecz (w sierpniu, z Zagłębiem Lubin) i został ściągnięty już w... 36. minucie. Od tamtej pory 26-latka można było oglądać tylko w trzecioligowych rezerwach. Mańka z kolei od marca dochodził do siebie po zerwaniu więzadła krzyżowego.

nach oben springen

in News 31.12.2015 12:12

BARTOSZ KOPACZ PRZEDŁUŻYŁ KONTRAKT Z GÓRNIKIEM!

Bartosz Kopacz przedłużył o rok kontrakt z Górnikiem, który obowiązywał do 30 czerwca 2016 roku. Nowa umowa wiąże go z zabrzańskim klubem do 30 czerwca 2017 r.
23-letni wychowanek MOSiR Jastrzębie Zdrój rozegrał w barwach Górnika Zabrze 21 spotkań ligowych, w tym 15 w rundzie jesiennej obecnego sezonu. Na koncie ma 3 bramki strzelone dla Górnika, co ciekawe – wszystkie głową. Jesienią trafiał do siatki w meczach z Wisłą i Zagłębiem, wiosną 2013 zdobył gola w Wielkich Derbach Śląska, czyli meczu z Ruchem Chorzów.

W trakcie pobytu w Górniku Bartosz Kopacz był wypożyczany do Ruchu Radzionków, Zawiszy Bydgoszcz i Termaliki Bruk-Bet Niecieciecza.

nach oben springen

in News 31.12.2015 12:13

ONI NAJDŁUŻEJ GRAJĄ W GÓRNIKU. DANCH I MAGIERA REKORDZISTAMI...

Kto najdłużej gra w Górniku, kto rozegrał największą liczbę spotkań w barwach 14-krotnego mistrza kraju? Odpowiedź jest prosta, w gronie rekordzistów są Adam Danch i Mariusz Magiera, którzy biało-niebiesko-czerwone barwy noszą już 9 lat.
Jako pierwszy z obecnej kadry Górnika na Roosevelta zameldował się Mariusz Magiera. 20 sierpnia 2005 roku „Magic” zadebiutował w zabrzańskiej drużynie w zremisowanym 1:1 meczu z Odrą Wodzisław. Byłby samodzielnym rekordzistą Górnika, ale później jeden sezon spędził w łódzkim ŁKS i pół roku w krakowskiej Wiśle, gdzie nie udało mu się zadebiutować w oficjalnym spotkaniu Ekstraklasy. W sumie, Magiera ma na koncie 9 lat gry na Roosevelta, podobnie jak Adam Danch, który w Górniku pojawił się później od „Magica”, bo od wiosny sezonu 2006/07. Ale od tej pory grał nieprzerwanie w Zabrzu, więc ma w statystykach zdecydowanie więcej gier w koszulce Górnika. Dodajmy, że trzeci w klasyfikacji zawodników z najdłuższym stażem jest Mariusz Przybylski (7 lat).

Klasyfikacja graczy z najdłuższym stażem w Górniku:

1. Adam Danch 9 lat (od wiosny sezonu 2006/07) 207 gier/9 goli
2. Mariusz Magiera 9 lat (od sezonu 2005/06 z przerwą na ŁKS Łódź i Wisłę Kraków) 142/9
3. Mariusz Przybylski 7 lat (od wiosny sezonu 2008/09) 121/6
4. Oleksandr Szeweluchin 4 lata (od wiosny sezonu 2011/12) 97/6
5. Aleksander Kwiek 3,5 roku (od sezonu 2010/11 z przerwą na Zagłębie Lubin) 88/12
6. Konrad Nowak 3,5 roku (od sezonu 2012/13) 33/1
7. Maciej Mańka 3,5 roku (od sezonu 2010/11 z przerwą na grę w GKS Tychy) 16/0

nach oben springen

in News 31.12.2015 12:16

KEN KALLASTE WYBRAŁ GÓRNIKA ZABRZE ZAMIAST HJK HELSINKI. "DŁUGO SIĘ NIE ZASTANAWIAŁEM"

Tuż przed świętami półtoraroczny kontrakt z Górnikiem Zabrze podpisał Ken Kallaste. Lewonożny piłkarz miał do wyboru, albo grać w zespole 27-krotnego mistrza Finlandii HJK Helsinki, albo w drużynie 14-krotnego mistrza Polski. Wybrał tą drugą opcję.
27-letni Kallaste przez ostatnie sześć lat grał w Nomme Kalju. W tym czasie z zespołem ze stolicy Estonii Tallina wywalczył mistrzostwo i puchar kraju, a dwa razy kończył rozgrywki na drugim miejscu. Po zakończeniu sezonu postanowił jednak zmienić klub i wyjechać za granicę.

nach oben springen

in News 02.01.2016 19:11

Mariusz Magiera wrócił do pełni sił

Wśród zawodników Górnika, którzy 7 stycznia rozpoczną przygotowania do wiosny, będzie Mariusz Magiera.
To ważna informacja, bo jesienią problemy ze zdrowiem pozwoliły Magierze rozegrać tylko sześć ligowych spotkań. Dzisiaj wygląda jednak na to, że te zdrowotne perypetie 31-latek ma za sobą i w styczniu będzie już trenował na pełnych obrotach.
Przypomnijmy, że ostatnio Magierze przybył na lewej obronie poważny konkurent. Kontrakt z Górnikiem podpisał bowiem Ken Kallaste, reprezentant Estonii. Na tę pozycję zabrzanie mają jeszcze co prawda Rafała Kosznika, który jednak podczas derbów z Piastem Gliwice doznał zerwania więzadła właściwego rzepki w stawie kolanowym. Do gry wróci najpewniej dopiero za kilka miesięcy.

nach oben springen

in News 02.01.2016 19:17

Robert Jeż nadal negocjuje z Górnikiem

W Górniku nie brakuje zawodników, których kontrakty z klubem obowiązują tylko do końca obecnego sezonu.
Umowy ważne jedynie do czerwca 2016 roku mają w Zabrzu: Radosław Janukiewicz (wypożyczenie z Pogoni Szczecin), Grzegorz Kasprzik, Sebastian Przyrowski, Mariusz Magiera, Mateusz Słodowy, Paweł Widanow, Radosław Sobolewski, Aleksander Kwiek, Adam Dźwigała (wypożyczenie z Lechii Gdańsk) i Szymon Skrzypczak. W oczy rzuca się więc chociażby fakt, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość... wszystkich trzech bramkarzy Górnika. Wedle przepisów, 1 stycznia każdy piłkarz z tej listy może już bez przeszkód rozmawiać na temat kontraktu z innym klubem.
A przypomnijmy jeszcze, że tego samego dnia "wolnym" zawodnikiem staje się Robert Jeż. Jego umowa - obowiązująca do 31 grudnia - wciąż nie została bowiem przedłużona. Inna sprawa, że negocjacje wciąż się toczą. Szansa na to, że na początku stycznia Słowak z władzami Górnika jednak się dogada, nadal zatem istnieje.

nach oben springen

in News 04.01.2016 21:13

Robert Jeż piłkarzem Spartaka Trnava

34-letni pomocnik Robert Jeż został nowym piłkarzem słowackiego Spartaka Trnava. Z klubem związał się półtorarocznym kontraktem. Przez ostatnie dwa lata występował w Górniku Zabrze. Jesienią zagrał w trzynastu meczach w ekstraklasie.
- Miałem dwie konkretne oferty. Przedłużenie umowy z Górnikiem Zabrze i z Trnawy. Wybrałem Spartaka przede wszystkim dlatego, że byłem za granicą pięć lat, w większości bez rodziny i chciałem już wrócić do domu - powiedział Robert Jeż.
Po dziewiętnastu kolejkach Spartak zajmuje szóste miejsce w rodzimej ekstraklasie.

nach oben springen

in News 04.01.2016 21:13

Menedżer Roberta Jeża: Górnik zachował się bardzo fair

- Tak naprawdę zwyciężyła... rodzina. To naturalne, że po pięciu latach w Polsce Robert chciał być bliżej niej - mówi Paweł Zimonczyk, menedżer Roberta Jeża. Słowak właśnie rozstał się z Górnikiem Zabrze i podpisał kontrakt ze Spartakiem Trnava.
Choć kontrakt Roberta Jeża z Górnikiem Zabrze wygasł 31 grudnia, jeszcze na początku stycznia istniała pewna szansa, że Słowak na Roosevelta jednak zostanie. Wybór miał prosty: albo Górnik, albo Spartak Trnava. 34-latek postawił jednak na powrót do ojczyzny.
- Górnik złożył Robertowi propozycję nowego kontraktu, w ogóle zachował się bardzo fair - podkreśla Paweł Zimonczyk, menedżer Jeża. Kiedy zaś prosimy go o więcej szczegółów, stwierdza: - Górnik i Spartak zaoferowały bardzo podobne warunki. Nie było tak, że nie dogadaliśmy się z ludźmi z Zabrza, bo przedstawili umowę krótszą niż oczekiwał Robert. Tak naprawdę zwyciężyła... rodzina. To naturalne, że po pięciu latach w Polsce Robert chciał być bliżej niej. Po prostu za nią tęsknił.
Słowak spędził w Górniku dwa i pół roku. Trafił do klubu przed rundą wiosenną sezonu 2010/2011, po której został sprzedany do Polonii Warszawa. Wrócił w przerwie zimowej rozgrywek 2013/2014. W sumie w zabrzańskich barwach zanotował 70 ligowych występów i zdobył 10 bramek.

nach oben springen

in News 04.01.2016 21:31

ADAM DŹWIGAŁA: KAŻDY MA TERAZ W GÓRNIKU NOWĄ KARTĘ..

Reprezentant Polski zespołu U-21 mógł wrócić po rundzie jesiennej do Lechii, jednak gdański klub nie skorzystał z opcji skrócenia jego wypożyczenia do Górnika. Zostaje na wiosnę w Zabrzu i bardzo liczy na to, że częściej będzie grał w podstawowym składzie zespołu Leszka Ojrzyńskiego.
Czy Adam Dźwigała jest zadowolony z takiego obrotu sprawy? - Trudno tak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cieszę się, że jestem dalej w Górniku, ale gdyby okazało się, że wiosną nie będę za wiele grał to na pewno inaczej bym ocenił całą sytuację. To wszystko jest uzależnione od tego, jak często będę grał w drużynie. Chciałbym, oczywiście, jak najczęściej, to jest mój cel – zapewnia syn Dariusza Dźwigały, piłkarza, który w przeszłości z powodzeniem występował na Roosevelta.

20-letni zawodnik, wypożyczony z Lechii Gdańsk, jesienią zaliczył w barwach Górnika tylko 8 spotkań ligowych. To z pewnością nie zadowoliło tego ambitnego piłkarza.

- Na pewno chciałoby się więcej grać, ale przychodząc do Górnika nie jest łatwo wskoczyć do podstawowego składu. Górnik ma naprawdę dobry i silny zespół. W czwartek rozpoczniemy przygotowania do nowej rundy i każdy z nas ma nową kartę. Czeka mnie ciężka praca, by udowodnić to, że zasługuję na grę – dodaje Dźwigała.

Ten defensywny pomocnik mający jednak na koncie 5 goli w Ekstraklasie będzie miał w Górniku nowego konkurenta. Kontrakt z klubem podpisał Szymon Matuszek.

- Zespół się wzmacnia i bardzo dobrze. Konkurencja jest bardzo ważna i wszystkim nam pomoże – mówi wychowanek KS Wesoła Warszawa, który w trakcie urlopu świątecznego dużo czasu spędzał w górach. - Byłem w Tatrach z rodziną, ale nasze wędrówki były bezpieczne, prowadzone w ramach zdrowego rozsądku – dodaje na koniec pomocnik Górnika.

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:04

Czy inny Słowak zastąpi Roberta Jeża na Roosevelta?

Działacze Górnika biorą pod uwagę sprowadzenie innego słowackiego zawodnika, ale na konkrety trzeba poczekać.
- Skoro Robert Jeż chciał wracać, to nie ma o czym mówić. Sportowo na pewno byłby potrzebny, choćby podczas trudnej rundy wiosennej, w której Górnik będzie walczyć o utrzymanie. Tym bardziej, że nie wiadomo, jakiej klasy piłkarz go zastąpi - mówi Jan Banaś, były gwiazdor Górnika, pytany o odejście z klubu Roberta Jeża.

Słowak jesienią grał w dwóch wygranych meczach zabrzan (Śląsk i Jagiellonia). Nie było go na boisku, kiedy zabrzanie gromili Piasta (5:2) i Zagłębie (4:2). Nie strzelił w drugiej połowie 2015 roku gola, ale zaliczył trzy asysty. Na „jego” pozycji - z graczy obecnej kadry - mogą grać Aleksander Kwiek, ewentualnie Michał Janota, o ile ten drugi nie zostanie ukarany zakazem stadionowym, co może skończyć się rozwiązaniem kontraktu.

Teoretycznie wśród kandydatów do roli „10” są też Adam Dźwigała i Łukasz Madej, choć ten drugi częściej jest wystawiany na skrzydle. Z informacji "Sportu" wynika, że Górnik bierze pod uwagę sprowadzenie piłkarza na tę pozycję zza południowej granicy. Szczególnie w sytuacji gdyby znalazł się chętny na wykupienie Romana Gergela. Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu 2-3 tygodni.

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:05

Gwaze odejdzie do Zawiszy lub Banika Ostrava?

W najbliższych dniach okaże się czy i dokąd odejdzie z Górnika Dzikamai Gwaze. Kluby są nim zainteresowane. Pod koniec ubiegłego roku Gwaze został poinformowany o tym, że zimą musi poszukać sobie nowego klubu. Nie jest to żadną niespodzianką, bo piłkarz urodzony w Zimbabwe nawet gdy drużyna dołowała, nie potrafił wywalczyć sobie miejsca w składzie. W ekstraklasie rozegrał jesienią jedynie 36 minut w meczu z Zagłębiem Lubin.
Rozpoczął w wyjściowym składzie, ale Ojrzyński nie był wtedy zadowolony z jego występu i szybko zdjął go z boiska. Od tamtej pory gracz z Afryki występował jedynie w trzecioligowych rezerwach.
Wygląda na to, że nie będzie miał większego problemu ze znalezieniem sobie nowego klubu. Zainteresowane pomocnikiem 14-krotnych mistrzów Polski ma być bowiem m.in czeski Banik Ostrava, a także pierwszoligowy Zawisza Bydgoszcz, który marzy o powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Urodzony w Zimbabwe zawodnik do Zabrza trafił zimą 2014 roku z LZS-u Piotrówka. W ekstraklasie rozegrał 23 mecze, zdobył jedną bramkę.

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:06

Sebastian Steblecki zawodnikiem Górnika

Sebastian Steblecki został nowym zawodnikiem Górnika Zabrze. 23-letni pomocnik przeszedł do Górnika na zasadzie transferu definitywnego. Związał się z nowym klubem półtorarocznym kontraktem z opcją przedłużenia o kolejny rok.
Steblecki jesienią wystąpił w dwóch spotkaniach holenderskiej ekstraklasy.

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:07

Lista transferowa Górnika

Górnik Zabrze ogłosił listę transferową. Znalazło się na niej dwunastu zawodników pierwszej drużyny i czterech graczy zespołu rezerw.
Lista transferowa kadry pierwszej drużyny: Mateusz Słodowy, Maciej Mańka, Rafał Kurzawa, Mariusz Przybylski, Dzikamai Gwaze, Adam Wolniewicz, Konrad Nowak, Daniel Barbus, Jarosław Potoniec, Rafał Wolsztyński, Fabian Piasecki, Marcin Urynowicz.
Ponadto na liście transferowej znaleźli się zawodnicy zespołu rezerw: Szymon Surdacki, Mateusz Hreśka, Krystian Furgacz, Patryk Paczulla.
- Część z nich chcielibyśmy tylko wypożyczyć. M.in. Konrada Nowaka i Rafała Kurzawę - podkreślił trener Leszek Ojrzyński.

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:08

Paweł Golański piłkarzem Górnika

Paweł Golański podpisał półtoraroczny kontrakt z Górnikiem Zabrze z opcją przedłużenia o rok.
Golański ostatnio był zawodnikiem rumuńskiego ASA Târgu Mureș, z którym dziś rano rozwiązał kontrakt. Jesienią zagrał w trzynastu meczach w rumuńskiej ekstraklasie.

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:08

Paweł Golański: Nie mogę się doczekać derbów z Ruchem

- Nie chcieliśmy, żeby nasze negocjacje wyszły na jaw, bo miałem ważny kontrakt z Targu Mures - mówi Paweł Golański, były reprezentant Polski, który związał się z Górnikiem Zabrze półtoraroczną umową z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.
- Bardzo się cieszę, że trafiłem do drużyny z tak wspaniałą historią - mówi Paweł Golański, nowy prawy obrońca Górnika Zabrze. Jeden z tych transferów, które udało się utrzymać w tajemnicy niemal do ostatniej chwili. Pierwsze informacje na temat przeprowadzki 34-latka na Roosevelta pojawiły się w mediach dopiero na minuty przed oficjalnym potwierdzeniem ze strony klubu. - Nie chcieliśmy, żeby nasze negocjacje wyszły na jaw, bo byłem jeszcze związany kontraktem z Targu Mures. Najpierw musiałem porozumieć się z Rumunami w sprawie rozstania - wyjaśnia Golański. I dodaje: - Już nie mogę doczekać się derbów z Ruchem Chorzów. Od razu z grubej rury!

nach oben springen

in News 08.01.2016 14:09

Transfery - wiosna 2016:

Przyszli:

Paweł Golański (ASA Târgu Mures)
Ken Kallaste (JK Nomme Kalju)
Szymon Matuszek (Dolcan Ząbki)
Marcis Oss (FK Jelgava)
Sebastian Steblecki (SC Cambuur-Leeuwarden)

Przyjdą?:

Mario Brkljača (NK Krka)
Damian Kądzior (Dolcan Ząbki)
Sebastian Leszczak (Poroniec Poronin)
Mihailo Jovanović (MFK Karviná)

Odejdą:

Daniel Barbus (?)
Dzikamai Gwaze (Zawisza Bydgoszcz, FC Baník Ostrawa)
Rafał Kurzawa (?)
Maciej Mańka (GKS Tychy)
Konrad Nowak (?)
Fabian Piasecki (?)
Jarosław Potoniec (?)
Mariusz Przybylski (Raków Częstochowa)
Mateusz Słodowy (?)
Marcin Urynowicz (GKS Katowice)
Rafał Wolsztyński (?)

Odeszli:

Kamil Cupriak (Radomiak Radom)
Robert Jeż (Spartak Trnava)

nach oben springen

in News 09.01.2016 12:58

Roman Gergel może trafić do Chin albo Korei Południowej

- W przypadku Romana Gergela realnymi kierunkami są Chiny i Korea Południowa - przyznaje Leszek Ojrzyński, trener Górnika.
Roman Gergel to dziś właściwie jedyny zawodnik Górnika Zabrze, na którym klub może zarobić większe pieniądze. Czy dojdzie do tego tej zimy? Możliwe. Potwierdza to nawet Leszek Ojrzyński. - W przypadku Romana realnymi kierunkami są Chiny i Korea Południowa. Jeśli będzie chciał, może tam odejść - przyznaje szkoleniowiec zespołu z Roosevelta. - Chciałbym, żeby wyjaśniło się to jak najszybciej, chociaż zdaję sobie sprawę, że równie dobrze możemy stracić Romana w ostatnim dniu okienka transferowego. Ma przecież klauzulę odstępnego - dodaje Ojrzyński.
Wspomniana klauzula wynosi około 400 tysięcy euro, co dla azjatyckich klubów nie stanowi żadnego problemu. Zwłaszcza że 28-latek zakończył jesień sześcioma bramkami w czterech meczach (w tym czterema w derbach z Piastem Gliwice).
Gdyby Gergel pożegnał się z Górnikiem, klub w krótkim czasie straciłby już drugiego Słowaka. Przypomnijmy bowiem, że dopiero co z zabrzańską szatnią rozstał się Robert Jeż. Od przedłużenia umowy z zabrzanami 35-latek wolał przeprowadzkę do Spartaka Trnava. - Czy jestem rozczarowany? Nie, bo liczyłem się z tym, że Robert może odejść. Ma już swoje lata, więc trudno było mu zaproponować dłuższy kontrakt. Na Słowacji taki klub znalazł. Poza tym wraca do rodziny - podkreśla trener Górnika.

nach oben springen

in News 09.01.2016 13:02
zuletzt bearbeitet 09.01.2016 13:02 | nach oben springen

in News 10.01.2016 15:58

Rozmowa z Kenem Kallaste, nowym piłkarzem Górnika

- Widziałem Górnika w telewizji, walczył o każdą piłką. Taki styl mi odpowiada – przyznaje Ken Kallaste.
27-letni zawodnik do tej pory reprezentował barwy tylko estońskich klubów, m.in. Flory Tallin czy Nomme Kalju. Kallaste zdobył jedno mistrzostwo i dwa Puchary Estonii. W seniorskiej reprezentacji wystąpił w 22 meczach, ale nie doczekał się jeszcze premierowej bramki. Co ciekawe, jego ojciec - Risto – był pomocnikiem i zaliczył 36 występów w reprezentacji Estonii.

- Czytałem, że mógł pan, zamiast do Górnika, trafić do fińskiego HJK Helsinki.
Ken Kallaste: - Tak. Byłem akurat w Finlandii, gdzie rozmawiałem na temat swojego przejścia do HJK Helsinki, kiedy zadzwonił mój menedżer i poinformował mnie, że jest oferta z Górnika Zabrze. Nie potrzebowałem wiele czasu, żeby podjąć decyzję. Polska liga jest silniejsza niż estońska czy fińska. Gra u was to dla mnie szansa pokazania się w Europie. O tym, żebym się nie zastanawiał, mówił mi też Sergiej Mosznikow, który grał w Górniku. Wspominał, że swego czasu klub miał problemy, ale teraz wszystko jest już w porządku. To sprawiło, że zdecydowałem się na przejście do Zabrza.

- Ma pan już za sobą pierwsze treningi. Jak wrażenia?
- Bardzo dobre. Wszyscy są mili i pomocni. Na razie mam oczywiście problemy z językiem polskim, ale chcę się go choć trochę nauczyć, bo komunikacja w języku kraju, w którym grasz, jest bardzo istotna. Jest w klubie kilku nowych piłkarzy, więc jest nieco raźniej. Oczywiście więcej czasu spędzam z Łotyszem Marcisem Ossem. Ogólnie jednak jestem otwartą osobą i nigdy nie miałem problemów z aklimatyzacją.

- Była okazja pooglądać Zabrze i sąsiednie miasta?
- Trochę już zobaczyłem. Byłem na spacerze po Zabrzu i muszę powiedzieć, że miasto jest... trochę stare. Słyszałem, że stężenie różnych pyłów też jest wysokie. Wiem jednak, że to region górniczy, stąd nie jest tak ładny, jak choćby Tallinn, z którego pochodzę.

- Trener Leszek Ojrzyński zaprosił na dłuższą rozmowę?
- Zamieniliśmy kilka zdań. Pytał, jak się czuję i w jakiej jestem dyspozycji. Myślę, że na dłuższe rozmowy przyjdzie czas, bo to dopiero początek przygotowań. Na razie aklimatyzuję się w Zabrzu, mieszkam w hotelu, ale w najbliższym czasie powinienem znaleźć mieszkanie. Najprawdopodobniej będą to Katowice.

- Zdaje pan sobie sprawę, jak trudna i „gorąca” może być wiosna dla Górnika?
- Oczywiście. Górnik nie ma dużej przewagi nad ostatnim miejscem, ale i do góry jest mała strata. Czeka nas walka i to normalne, że druga część sezonu jest trudniejsza. Ale... będzie dobrze.

- W Zabrzu już nie mogą doczekać się derbów z Ruchem.
- Tak, mówiono mi o tym. Gdy podpisywałem kontrakt, to powiedziano mi, że pierwszy domowy mecz będzie derbowym. Nowy stadion ma zostać otwarty i wierzę, że będzie nas dopingował komplet widzów. Nie ma nic lepszego, niż doping tylu tysięcy kibiców. Stadion już teraz robi wrażenie.

- Co wiedział pan o polskiej ekstraklasie przed podpisaniem kontraktu?
- Sporo, bo... oglądałem waszą ligę dość regularnie na Eurosporcie, który w Estonii pokazywał mecze ekstraklasy. Podoba mi się, jak kibice dopingują w Polsce swoje zespoły. Zawsze jest głośno. Kilka razy widziałem też Górnika. Zapamiętałem choćby mecz z Piastem, wygrany 5:2. Widziałem, że Górnik to zespół, który nie odpuszcza, nawet gdy mu nie idzie. Walka, agresja... To mi się podoba, również preferuję taki styl.

- Jak na bocznego obrońcę strzela pan sporo goli.
- Ponieważ dobrze czuje się w ofensywie. W reprezentacji rozegrałem ponad 20 meczów i czasem zdarzało mi się grać na skrzydle. Nie tylko jednak lubię strzelać, ale i asystować.

- Rozmawiał pan z innym reprezentantem Estonii, Konstantinem Vassiljevem, przed transferem do Górnika?
- W zasadzie nie. Spotkałem go podczas podróży do Polski. Zamieniliśmy jednak tylko kilka zdań. Cieszył się, że będę grał w ekstraklasie.

- Vassiljev jest gwiazdą waszej reprezentacji?
- To kluczowy zawodnik, który wiele razy ciągnął naszą grę. Jest świetnie wyszkolony technicznie, gra obiema nogami i strzelił dla Estonii sporo goli. Fajnie będzie go spotkać w lidze.

nach oben springen